Układanie paneli podłogowych może wydawać się prostym zadaniem, jednak często popełniane błędy mogą prowadzić do nieestetycznego wyglądu oraz szybszego zużycia podłogi. W tym artykule omówimy najczęstsze błędy montażowe podczas układania paneli, aby pomóc Ci uniknąć tych problemów i cieszyć się piękną oraz trwałą podłogą.
Przygotowanie podłoża jest kluczem do poprawnego montażu paneli winylowych. Podłoże pod panelami winylowymi musi być równe, twarde, suche, czyste i stabilne. Nierówności mogą prowadzić do problemów z układaniem paneli oraz do ich późniejszego uszkodzenia.
Jakie problemy powstają z powodu złego przygotowania podłoża?
W sytuacji gdy panele posiadają zintegrowany podkład zabrania się stosowania dodatkowego podkładu. Nadmierna warstwa podkładu tworzy niestabilną powierzchnię, podobną do umieszczenia grubej gąbki pod podłogą. Taka niestabilność może doprowadzić do problemów, takich jak trzaskanie, rozchodzenie się paneli i uszkodzenie zamków.
Nie tylko czystość i równość podłoża mają znaczenie, dlatego warto również zwrócić uwagę na prawidłowe pH. Sucha płyta może być sucha przez lata i nagle nasiąknąć wilgocią. Dane dotyczące wilgotności należy zebrać i udokumentować przed instalacją produktu. Bez dokumentacji warunków zawilgocenia przed montażem, nie będzie można stwierdzić, że materiał został zainstalowany we właściwych warunkach. Przed instalacją dokonaj pomiaru wilgotności podłoża, który wskaże Ci parametry Twojego podłoża są prawidłowe do rozpoczęcia montażu
Błędy montażowe związane z niewłaściwym pH mogą prowadzić do unoszenia się paneli, łódkowania czy nawet pojawiania się pleśni i grzybów na panelach oraz pod nimi.
Podczas montażu paneli winylowych nie należy używać zbyt dużej siły, a także nie dobijać bezpośrednio paneli na krawędziach. Brak prawidłowego zapięcia paneli może w późniejszym czasie skutkować deformacją ich krawędzi – ubite rogi paneli, uszkodzenie zamka spowodowane użyciem zbyt dużej siły.
Co wpływa na uszkodzenie krawędzi panela?
Dylatacja jest bardzo ważnym elementem podczas instalacji podłogi pływającej. Panele potrzebują miejsca na rozszerzanie i kurczenie się w zależności od zmian temperatury i wilgotności. Brak odpowiedniej przerwy dylatacyjnej (10-12 mm) może prowadzić do:
Przerwy dylatacyjne muszą być zachowane wzdłuż wszystkich krawędzi pomieszczenia włącznie z przejściem pomiędzy pomieszczeniami, a także przy ciężkich zabudowach.
W przypadku nadmiernego nagrzania się paneli winylowych na ogrzewaniu podłogowym wodnym, mogą wystąpić niepożądane efekty. Przegrzane panele mogą ulegać deformacjom czy nawet trwałemu uszkodzeniu. Dlatego też należy zachować ostrożność i dbać o odpowiednią temperaturę ( max 27℃) podłogi podczas użytkowania ogrzewania podłogowego.
Z reguły paneli winylowych nie można montować na elektrycznym ogrzewaniu podłogowym ze względu na szybkie nagrzewanie się powierzchni, które może uszkodzić winyl. Dlatego ważne, aby przed zakupem paneli winylowych danej marki upewnić się czy panele są kompatybilne z posiadanym systemem ogrzewania.
Panele winylowe na click są podłogami pływającymi, które pod wpływem temperatur rozszerzają się i skurczają. Z uwagi na ich pracę nie można na nich montować ciężkiej zabudowy kuchennej, wysp czy też szaf pod zabudowę, które mogą doprowadzić do blokady pracy paneli. Zablokowanie pracy paneli powoduje rozchodzenie się paneli, pękanie, unoszenie, a nawet wyłamanie zamków. Planujesz montaż paneli winylowych w kuchni? tutaj dowiesz się jak poprawnie zamontować nowe panele.
Unikanie najczęstszych błędów montażowych podczas układania paneli jest kluczowe dla osiągnięcia trwałej i estetycznej podłogi. Więcej informacji znajdziesz na stronie naszego Ebooka poniżej. Sprawdź teraz!
Skontaktuj się z ekspertami Bestlaminate już dziś! Zadzwoń do nas pod numer 32 216 48 16, aby uzyskać fachową poradę i odpowiedzi.
Nie wiesz, która podłoga będzie najlepsza? Zamów darmowe próbki i sprawdź jakość przed zakupem! Szybka wysyłka na nasz koszt!
Sprawdź jak panele winylowe będą wyglądać w Twoim domu, zanim dokonasz wyboru.
Za pomocą naszego kalkulatora powierzchni z łatwością ustalisz ile m2 paneli potrzebujesz.