Home Montaż Porady dotyczące montażu paneli winylowych

Porady dotyczące montażu paneli winylowych

przez bestlaminate

Jak w każdym większym przedsięwzięciu, również przy montażu paneli winylowych są rzeczy zalecane i takie, których należy unikać. Wiedząc o tym odpowiednio wcześnie, możemy uzyskać najlepsze rezultaty. Podłoga winylowa jest podłogą wytrzymałą i elastyczną, dlatego też jest tak popularna zarówno w domach, jak i przestrzeniach komercyjnych. Mimo to, pewne sytuacje mogą spowodować uszkodzenie materiału i obniżyć jakość montażu. Ważne więc, by zapamiętać pewne wytyczne, które okażą się pomocne i pozwolą uniknąć niezamierzonych, a kosztownych błędów.

Porady dotyczące montażu paneli winylowych, które należy przestrzegać

Zrób test wilgotności podłoża

Przed montażem należy położyć kawałek panela winylowego, żeby sprawdzić wilgotność podłoża. Jeden kawałek deski należy ułożyć na podłożu i dobrze okleić na wszystkich krawędziach taśmą uniwersalną, pozostawiając na 3 dni. Jeśli taśma odklei się z łatwością, oznacza to, że w podłożu jest za duża wilgotność, żeby zamontować podłogę winylową. Jest to szczególnie ważne w przypadku podłoża betonowego.

Aklimatyzuj panele przed montażem

Należy aklimatyzować podłogę w pomieszczeniu. Utrzymywać normalną temperaturę pomieszczenia przynajmniej przez 48 h przed montażem, aby pozwolić na prawidłową aklimatyzację podłogi do temperatury otoczenia.

Rozważ czy potrzebujesz folie paroizolacyjną

Folia paroizolacyjna jest wymagana w przypadku montażu paneli winylowych bezpośrednio na podłożu betonowym, która ma za zadanie zabezpieczyć podłogę przed wilgocią.

Zostaw szczelinę dylatacyjną

Zostawiać szczeliny dla paneli zamykanych na zamek. Panele zamykane na zamek klikający wymagają pozostawienia przerwy przy ścianie na wypadek rozszerzania materiału, ponieważ stanowią podłogę pływającą. Użyć do tego celu klinów umieszczanych wzdłuż ścian.

Zadbaj aby podłoże było równe

Sprawdź podłoże poziomicą. Nierówności trudno zauważyć gołym okiem. Sprawdzić, czy nie występują wybrzuszenia i zagłębienia w powierzchni podłogi. Wyeliminowanie ich przed montażem pozwoli na osiągnięcie prawidłowych rezultatów. Koniecznie przeczytać instrukcję montażu i użytkowania sugerowaną przez producenta danych paneli. Każdy producent ma swoje własne zalecenia co do montażu i konserwacji paneli.

Zapoznaj się z typem montażu

Nie wszystkie panele winylowe montuje się tą samą metodą, zapoznaj się z instrukcją instalacji zanim do niej przystąpisz. Nowej generacji zamki DropLock nie montuje się dobijając boczny zamek młotkiem. Rozwiązanie to często stosują osoby przyzwyczajone do montażu zwykłych paneli laminowanych. Jednak takie działanie może doprowadzić do uszkodzenia zamka i powierzchni paneli winylowych. Aby jak najdokładniej dopasować takie panele, można użyć dobijaka i delikatnie dobić górę panela – efekt będzie idealny i nie zniszczy podłogi.

Uwagi dotyczące klejonych paneli

Do paneli montowanych w systemie klejowym nie używać klejów nie przeznaczonych tego celu. Przy wyborze odpowiedniego kleju kierować się zaleceniami producenta takich paneli. Po montażu klejonej podłogi winylowej nie należy po niej chodzić przez przynajmniej 48 h. Po panelach winylowych montowanych na zamek można chodzić od razu po ich ułożeniu. Panele klejone wymagają jednak czasu dla prawidłowej stabilizacji i utwierdzeniu na podłożu.

Zapoznaj się z instrukcja czyszczenia, zwłaszcza po remoncie

Należy zapoznać się z nimi także przed zastosowaniem czyszczących czy pielęgnujących środków chemicznych.

  • Używać nieplamiących wycieraczek/mat podłogowych.

Brak wycieraczek czy mat ochronnych spowoduje przenoszenie pyłu, brudu i wszelkich zanieczyszczeń do pomieszczenia na podłogę winylową, co może ją uszkodzić. Wycieraczki/maty powinny być oznakowane jako nieplamiące. Maty gumowe, z podkładem lateksowym czy z włóknem kokosowym mogą odbarwiać podłogą winylową. Wszelkie rozlane płyny należy niezwłocznie wycierać z powierzchni winylu. Mimo iż podłoga winylowa jest odporna na wilgoć, stojąca woda może spowodować rozwój pleśni i grzybów.

  • Nie używać szczotki wibrującej podczas odkurzania podłogi winylowej.

Może to porysować lub w inny sposób uszkodzić powierzchnię podłogi. Nie stosować żadnych ostrych środków czyszczących.

  • Nie przesuwać ciężkich mebli po podłodze winylowej.

Meble należy podkleić podkładkami ochronnymi, żeby łatwo je przesunąć i nie uszkodzić przy tym powierzchni paneli. Pod krzesłem obrotowym na kółkach należy umieścić matę ochronną.

Czytaj Także

Ta strona korzysta z plików cookies. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuje Polityka Prywatności


Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/bestlaminate/deployer/shared/pub/blog-pl/wp-includes/functions.php on line 5349

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/bestlaminate/deployer/shared/pub/blog-pl/wp-includes/functions.php on line 5349

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/bestlaminate/deployer/shared/pub/blog-pl/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 107