Home Montaż Montaż paneli winylowych – zalecenia i przeciwwskazania

Montaż paneli winylowych – zalecenia i przeciwwskazania

przez bestlaminate

Jak w każdym większym przedsięwzięciu, również przy montażu paneli winylowych są rzeczy zalecane i takie, których należy unikać. Wiedząc o tym odpowiednio wcześnie, możemy uzyskać najlepsze rezultaty.

Podłoga winylowa jest podłogą wytrzymałą i elastyczną, dlatego też jest tak popularna zarówno w domach, jak i przestrzeniach komercyjnych. Mimo to, pewne sytuacje mogą spowodować uszkodzenie materiału i obniżyć jakość montażu. Ważne więc, by zapamiętać pewne wytyczne, które okażą się pomocne i pozwolą uniknąć niezamierzonych, a kosztownych błędów.

Montaż paneli winylowych – zalecenia

 • Przed montażem należy położyć kawałek panela winylowego, żeby sprawdzić wilgotność podłoża. Jeden kawałek deski należy ułożyć na podłożu i dobrze okleić na wszystkich krawędziach taśmą uniwersalną, pozostawiając na 3 dni. Jeśli taśma odklei się z łatwością, oznacza to, że w podłożu jest za duża wilgotność, żeby zamontować podłogę winylową. Jest to szczególnie ważne w przypadku podłoża betonowego.
 • Należy aklimatyzować podłogę w pomieszczeniu. Utrzymywać normalną temperaturę pomieszczenia przynajmniej przez 48 h przed montażem, aby pozwolić na prawidłową aklimatyzację podłogi do temperatury otoczenia. Szczegóły prawidłowej aklimatyzacji znajdują się w instrukcji montażu.
 • Używać bariery paroizolacyjnej przy montażu paneli winylowych na betonie. Panele, do których fabrycznie doklejono już taką warstwę w formie pianki EVA lub IXPE wykluczają stosowanie dodatkowego podkładu. Panele z podkładem korkowym jak i panele ze zintegrowanym podkładem wymagają zastosowania folii paroizolacyjnej na podłożu betonowym. W przypadku paneli winylowych klejonych do podłoża, dobierane kleje powinny zawierać wodoodporną barierę w swoim składzie.
 • Zostawiać szczeliny dylatacyjne dla paneli zamykanych na zamek. Panele zamykane na zamek klikający wymagają pozostawienia przerwy przy ścianie na wypadek rozszerzania materiału, ponieważ stanowią podłogę pływającą. Sprawdź jakie przerwy należy zachować. Do ustalenia szczeliny użyj klinów umieszczanych wzdłuż ścian. Ważne również aby pamiętać o odpowiednich dylatacjach między pomieszczeniami.
 • Sprawdzić podłoże poziomicą. Nierówności trudno zauważyć gołym okiem. Sprawdź, czy nie występują wybrzuszenia i zagłębienia w powierzchni podłogi i różnice wysokości. Wyeliminowanie ich przed montażem pozwoli na osiągnięcie prawidłowych rezultatów.
 • Koniecznie przeczytać instrukcję montażu i użytkowania sugerowaną przez producenta danych paneli.  Każdy producent ma swoje własne zalecenia co do montażu i konserwacji paneli. Należy zapoznać się z nimi także przed zastosowaniem  czyszczących czy pielęgnujących środków chemicznych.
 • Używać nieplamiących wycieraczek/mat podłogowych. Brak wycieraczek czy mat ochronnych spowoduje przenoszenie pyłu, brudu i wszelkich zanieczyszczeń do pomieszczenia na podłogę winylową, co może ją uszkodzić. Wycieraczki/maty powinny być oznakowane jako nieplamiące. Maty gumowe, z podkładem lateksowym czy z włóknem kokosowym mogą odbarwiać podłogą winylową.
 • Wszelkie rozlane płyny należy niezwłocznie wycierać z powierzchni winylu. Mimo iż podłoga winylowa jest odporna na wilgoć, stojąca woda może spowodować rozwój pleśni i grzybów.

Montaż paneli winylowych – przeciwwskazania

 • Nie zapominać o różnicach wysokości podłóg. W przypadku zrywania starej podłogi, takiej jak drewniana czy z płytek ceramicznych, z pewnością pojawi się luka między drzwiami a podłożem. Większość podłóg jest bowiem grubsza niż panele winylowe. W tej sytuacji należy zapytać instalatora o rozwiązanie połączenia powierzchni podłóg między pomieszczeniami.
 • Nie uderzać młotkiem paneli winylowych.  Błędem jest bezpośrednie uderzanie młotkiem krawędzi deski panelowej w celu jak najlepszego dopasowania jej ułożenia do wcześniej zamontowanych paneli winylowych. Rozwiązanie to często stosują osoby przyzwyczajone do montażu zwykłych paneli laminowanych. Jednak takie działanie może doprowadzić do uszkodzenia zamka i powierzchni paneli winylowych. Aby jak najdokładniej spasować takie panele, należy użyć dobijaka, kawałka drewna/panela i dopiero w niego delikatnie uderzyć młotkiem – efekt będzie idealny i nie zniszczy podłogi.
 • Nie montować paneli winylowych na podłogach pływających oraz na ogrzewaniu elektrycznym. Przed zakupem warto sprawdzić czy producent zezwala na montaż paneli na ogrzewaniu elektrycznym.
 • Nie dopuszczać do dostania się pyłu i zanieczyszczeń do zamków – mogą one uszkodzić system zamka i powodować problemy z jego prawidłowym łączeniem
 • Nie używać szczotki wibrującej podczas odkurzania podłogi winylowej. Może to porysować lub w inny sposób uszkodzić powierzchnię podłogi. Nie stosować żadnych ostrych środków czyszczących.
 • Nie przesuwać ciężkich mebli po podłodze winylowej. Meble należy podkleić podkładkami ochronnymi, żeby łatwo je przesunąć i nie uszkodzić przy tym powierzchni paneli. Pod krzesłem obrotowym na kółkach należy umieścić matę ochronną.
 • Do paneli montowanych w systemie klejowym nie używać klejów nie przeznaczonych tego celu.  Przy wyborze odpowiedniego kleju kierować się zaleceniami producenta takich paneli.
 • Po montażu klejonej podłogi winylowej nie należy po niej chodzić przez przynajmniej 48 h. Po panelach winylowych montowanych na zamek można chodzić od razu po ich ułożeniu. Panele klejone wymagają jednak czasu dla prawidłowej stabilizacji i utwierdzeniu na podłożu.  
 • Nie montować paneli w systemie pływającym pod ciężkimi zabudowami typu meble kuchenne oraz szafy. Zamontowanie paneli pod ciężką zabudową stanowi blokadę podczas ich pracy, których gołym okiem nie widać.

Jeśli szukasz rozwiązania, aby odnowić swoje wnętrze, to skorzystaj z damrowych próbek. Zamów próbki bezpośrednio na naszej stronie www.bestlaminate.pl lub skontaktuj się z naszą infoliną +48 794 139 100.

Czytaj także

Czytaj Także

Ta strona korzysta z plików cookies. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuje Polityka Prywatności


Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/bestlaminate/deployer/shared/pub/blog-pl/wp-includes/functions.php on line 5373

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/bestlaminate/deployer/shared/pub/blog-pl/wp-includes/functions.php on line 5373

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/bestlaminate/deployer/shared/pub/blog-pl/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 107