Home Montaż Dlaczego panele rozchodzą się na łączeniach?

Dlaczego panele rozchodzą się na łączeniach?

przez Klaudia Kucz

Panele w systemie pływającym, które nie są przyklejane do podłoża, są częstym wyborem do domów ze względu na szybki i łatwy montaż. Jednak jednym z najczęściej spotykanych problemów jest rozchodzenie się paneli na łączeniach. W tym artykule omówimy przyczyny tego zjawiska oraz sposoby jego zapobiegania, aby cieszyć się trwałą i piękną podłogą.

Niewłaściwe przygotowanie podłoża

Jednym z głównych powodów, dla których panele rozchodzą się na łączeniach, jest niewłaściwe przygotowanie podłoża. W przypadku paneli winylowych podłoże musi być idealnie równe, czyste i suche. Jakiekolwiek nierówności czy wilgoć mogą powodować, że panele nie będą się prawidłowo łączyć, co w efekcie prowadzi do powstawania szczelin.

Brak aklimatyzacji paneli

Panele podłogowe muszą przed montażem aklimatyzować się do warunków panujących w pomieszczeniu. Zaniedbanie tego kroku może spowodować, że panele będą się rozszerzać lub kurczyć już po zamontowaniu, co z kolei prowadzi do rozchodzenia się na łączeniach. Zaleca się, aby panele leżały w docelowym pomieszczeniu przez co najmniej minimum 24-48 godzin przed montażem.

Zły montaż a rozchodzenie się paneli

Niewłaściwa technika montażu to kolejny czynnik wpływający na rozchodzenie się paneli. Ważne jest, aby dokładnie przestrzegać instrukcji producenta. Szczególną uwagę należy zwrócić na system klików, który musi być prawidłowo złożony. Niedokładne połączenie paneli może prowadzić do powstawania szczelin i luzów.

Zmiany temperatury i wilgotności

Panele są podatne na zmiany temperatury i wilgotności. Wzrost wilgotności powoduje, że panele mogą się rozszerzać, natomiast spadek wilgotności prowadzi do ich kurczenia się. Te zmiany mogą powodować, że panele zaczną się rozchodzić na łączeniach. Ważne jest, aby utrzymywać stałe warunki klimatyczne w pomieszczeniu, w którym zamontowane są panele.

Niewłaściwe podkłady

Wybór odpowiedniego podkładu jest kluczowy dla trwałości paneli, które nie posiadają zintegrowanego. Niewłaściwy podkład może powodować, że panele będą się poruszać, co prowadzi do rozchodzenia się łączeń. Zaleca się stosowanie podkładów zalecanych przez producenta paneli, które są odpowiednio dopasowane do rodzaju zakupionej podłogi.

Zastosowanie dodatkowego podkładu

Kolejnym istotnym aspektem, który może prowadzić do rozchodzenia się paneli na łączeniach, jest montowanie dodatkowego podkładu pod panele, które już posiadają wbudowany podkład. Takie działanie jest niezalecane i może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Panele winylowe marki Bestlaminate z wbudowanym podkładem zostały zaprojektowane z myślą o bezpośrednim montażu na odpowiednio przygotowane podłoże. Dodanie kolejnego podkładu powoduje, że cała konstrukcja podłogi staje się niestabilna. Dodatkowy podkład może prowadzić do nadmiernej elastyczności podłogi, co z kolei sprawia, że łączenia paneli są narażone na większe obciążenia i ruchy. W efekcie może to prowadzić do ich rozchodzenia się.

Brak dylatacji

Panele w systemie pływającym potrzebują przestrzeni na rozszerzanie się i kurczenie. Brak odpowiednich dylatacji, czyli przerw dylatacyjnych, może powodować, że panele nie będą miały miejsca na naturalne ruchy, co w efekcie prowadzi do powstawania szczelin lub łódkowania. Przy montażu paneli należy pozostawić odpowiednie odstępy od ścian, w przejściach i przy innych stałych elementach. Najlepszym rozwiązaniem podczas montażu paneli będzie skorzystanie z zestawu montażowego Bestlaminate, który między innymi posiada kliny montażowe.

Co zawiera zestaw montażowy Bestlaminate?

rozchodzenie się paneli

ZESTAW ZAWIERA:

  • Metalową łyżkę
  • Dobijak
  • 20 klinów dylatacyjnych

ZAMÓW ZESTAW MONTAŻOWY

Rozchodzenie się paneli na łączeniach jest problemem, który można skutecznie ograniczyć poprzez odpowiednie przygotowanie podłoża, właściwy montaż oraz dbałość o stabilne warunki. Pamiętajmy, że każdy etap instalacji ma znaczenie dla trwałości naszej podłogi. Przestrzeganie zaleceń producenta oraz stosowanie się do dobrych praktyk montażowych pozwoli cieszyć się piękną i trwałą podłogą winylową przez długie lata.

Czytaj więcej:

Czytaj Także

Ta strona korzysta z plików cookies. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuje Polityka Prywatności