Home Pielęgnacja i ochrona Jak poprawnie czyścić i dbać o podłogi winylowe?

Jak poprawnie czyścić i dbać o podłogi winylowe?

przez bestlaminate

Za każdym razem, gdy instalujesz nową podłogę w swoim domu, zrób wszystko, aby Twoje podłogi wyglądały jak najlepiej. Postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami, które pomogą Ci poprawnie dbać o podłogi winylowe.

Zasady poprawnego czyszczenia, konserwacji oraz ochrony podłóg winylowych.

 1. Czyszczenie po montażu
 2. Zabezpieczenie przed zniszczeniem
 3. Bieżąca pielęgnacja i czyszczenie
 4. Usuwanie plam i zabrudzeń

Zwróć uwagę przy remoncie lub budowie > Kurz oraz zanieczyszczenia związane z budową lub remontem, pozostawione na niezabezpieczonej podłodze winylowej należy usunąć używając wody i mopa, w przeciwnym wypadku brud może zostawić ślady i smugi.

1. Zasady czyszczenia po montażu

 • Usuń z nowo zamontowanej podłogi kurz oraz brud używając suchego mopa z mikrofibry lub odpowiedniego odkurzacza.
 • Spryskaj partiami podłogę wodą lub środkiem czyszczącym o neutralnym pH. Użyj mokrego mopa z mikrofibry i wyczyść nim spryskaną partię podłogi. Jeśli mop ulegnie zabrudzeniu, wypierz go lub użyj nowego, aby nie wcierać brudu w podłogę. Czyść podłogę sekcjami.
 • Do szybkiego przemycia podłogi używaj wyłącznie wody i mopa. Pozwala to bezpiecznie i skutecznie usunąć kurz i brud.

W przypadku gdy na panelach winylowych znajduje się kurz gipsowy (po remoncie lub budowie),  zanim przystąpimy do mycia na mokro, podłogi należy kilkakrotnie zmieść na sucho, ponieważ kurz zmieszany z wodą zostawia smugi widoczne po wyschnięciu. Aby je usunąć panele należy czyścić według zasad czyszczenia po montażu, tak długo aż podłogi będą czyste.

2. Zabezpieczenie przed zniszczeniem

 • Podczas przenoszenia mebli lub urządzeń używaj podkładek ochronnych w celu ochrony przed zarysowaniami.
 • Podczas przenoszenia mebli lub urządzeń używaj podkładek ochronnych w celu ochrony przed zarysowaniami.
 • Używaj dywaników i wycieraczek. Usuną one większość brudu i wilgoci.
 • Nie używaj mat i chodników ochronnych zawierających gumę lub lateks, ponieważ mogą się one przyczynić do potencjalnego blaknięcia podłóg.
 • Użyj podkładek filcowych na spodzie mebli. W ten sposób za każdym razem, gdy zasuniesz krzesło ze stołu kuchennego lub przesuniesz kanapę, nie ryzykujesz zarysowania podłóg.
 • Unikać długotrwałej ekspozycji paneli na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, gdyż mogą one potencjalnie przyczynić się do blaknięcia paneli . Opuść rolety w okresie największego nasłonecznienia w ciągu dnia, aby ograniczyć narażenie.

3. Bieżąca pielęgnacja i czyszczenie

 • Codzienne zamiatanie podłóg jest najlepszym sposobem zapobiegającym zniszczeniu i zarysowaniu. Zalecane metody to zamiatanie lub odkurzanie. Jeśli chcesz używać odkurzacza do czyszczenia winylu, najlepsza będzie końcówka z miękką szczotką, dzięki czemu nie porysujesz podłóg.
 • Sporadyczne czyszczenie na mokro pomoże utrzymać czystość i dobry wygląd podłogi. Przed czyszczeniem na mokro zawsze zacznij od wstępnego czyszczenia na sucho poprzez zamiatanie lub odkurzanie czyszczonej powierzchni. Czyść podłogę partiami używając wodę lub środków czyszczących o neutralnym pH. Użyj mokrego mopa z mikrofibry i wyczyść partię podłogi. Jeśli mop ulegnie zabrudzeniu, wyczyść go lub użyj nowego, aby nie wcierać brudu w podłogę.
 • Do czyszczenia na mokro używaj tylko wody lub preparatu do czyszczenia podłóg winylowych o neutralnym pH.
 • Nie nabłyszczaj podłóg woskiem lub innymi nabłyszczającymi preparatami.
 • Podłogi nie należy myć octem lub jego roztworem, płynem do naczyń, ani innymi płynami zawierającymi: woski, silikony lub substancje żrące.
 • Nigdy nie szoruj podłóg przy użyciu środków lub narzędzi szorujących.
 • Nie używaj mopa parowego.
 • Nie używaj chemicznych środków czyszczących, ponieważ mogą uszkodzić powierzchnię paneli
 • Po każdym czyszczeniu mopem, wypierz go używając tylko wody; do jego prania nie używaj produktów zmiękczających.

4. Usuwanie plam i zabrudzeń

Podłogi winylowe są odporne na odbarwienia. Niestety niektóre, plamy zwłaszcza zawierające silne barwniki mogą trwale odbarwić podłogi. Poniższe sugestie pomogą w pielęgnacji podłóg.

 • Wodne zacieki lub rozlana ciecz powinny być usunięte niezwłocznie. Użyj do tego ręcznika papierowego lub tekstylnego. Następnie przetrzyj podłogę na mokro i wysusz ją ręcznikiem papierowym.
 • Wyschnięte plamy należy delikatnie usunąć przez przetarcie wilgotnym ręcznikiem. Nie używaj żadnych chemicznych lub ściernych środków oraz narzędzi. Po usunięciu brudu przemyj wodą wyczyszczone miejsce, a następnie wysusz ręcznikiem papierowym.
 • W przypadku trudno usuwalnych plam spróbuj użyć alkoholu izopropylowego. Nanieś go na czystą, białą szmatkę i delikatnie przetrzyj zabrudzone miejsce.

Utrzymanie najlepszego wyglądu podłogi winylowej wymaga regularnej konserwacji i ochrony. Niestety niektóre plamy, zwłaszcza zawierające silne barwniki mogą trwale odbarwić podłogi. Postępowanie zgodnie z powyższymi wskazówkami pomoże utrzymać piękne podłogi przez wiele lat.

Czytaj nasze porady odnośnie ochrony i dowiedz się więcej jak poprawnie dbać o podłogi winylowe.

Czytaj Także

Ta strona korzysta z plików cookies. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuje Polityka Prywatności


Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/bestlaminate/deployer/shared/pub/blog-pl/wp-includes/functions.php on line 5349

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/bestlaminate/deployer/shared/pub/blog-pl/wp-includes/functions.php on line 5349

Notice: ob_end_flush(): Failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/bestlaminate/deployer/shared/pub/blog-pl/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 107